Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


wybor_kontrahenta

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

wybor_kontrahenta [2013/12/21 11:34]
kostek usunięto
— (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
-{{tag>​Kartoteki Kontrahenci}} 
- 
-====== Kartoteka Kontrahentów ====== 
- 
-**Kartoteki->​Kontrahenci** 
- 
-Kartoteka kontrahentów służy do rejestracji wszystkich kontrahentów w systemie.  ​ 
- 
- 
-{{file:///​C:/​Users/​Marek/​AppData/​Local/​Temp/​msohtmlclip1/​01/​clip_image002.jpg?​nolink&​605x336}} 
- 
- 
-Okno wyboru kontrahentów składa się z następujących pól: 
- 
- 
-** 
-Lista: - 
-**  
-w tym polu możemy wskazać listę kontrahentów,​ wśród których chcemy dokonywać wyboru. ​ 
- 
- 
-** 
-Symbol: - 
-**  
-Unikalny identyfikator dla każdego kontrahenta. Użycie funkcji KOLEJNY NUMER spowoduje iż system podpowie kolejny wolny numer w katalogu (w celu wyedytowania nowej pozycji w katalogu kontrahentów).Można w to pole wpisać dowolny nowy symbol, a system sprawdzi czy taki symbol już nie istnieje zgodnie z zasadą unikalności symboli. Wybór symboli przy użyciu funkcji LISTA. Wpisanie (lub wybranie z LISTY) symbolu już istniejącego spowoduje edycję kontrahenta zapisanego już w systemie w celu zmiany jego danych. 
- 
- 
-** 
-Skrót nazwy: - 
-**  
-Służy do wyszukiwania pozycji w kartotece wg skrótu nazwy. Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór przy użyciu funkcji LISTA. 
- 
- 
-** 
-Województwo:​ - 
-**  
-Służy do wyszukiwania pozycji w kartotece wg nazwy województwa. Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór przy użyciu funkcji LISTA. 
- 
- 
-** 
-Miasto: - 
-**  
-Służy do wyszukiwania pozycji w kartotece wg nazwy miasta. Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór przy użyciu funkcji LISTA - Jeżeli wcześniej podano województwo wyświetlone zostaną jedynie te miasta, które w swoich danych będą zawierać jego nazwę. 
- 
- 
-** 
-NIP: - 
-**  
-Służy do wyszukiwania pozycji w kartotece wg NIP-u kontrahenta. Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór przy użyciu funkcji LISTA. 
- 
- 
-** 
-REGON: - 
-**  
-Służy do wyszukiwania pozycji w kartotece wg regonu kontrahenta Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór przy użyciu funkcji LISTA. 
- 
- 
-****  
- 
- 
-** 
-PESEL: - 
-**  
-Służy do wyszukiwania pozycji w kartotece wg nr pesel. Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór przy użyciu funkcji LISTA. 
- 
- 
-Przy użyciu funkcji LISTA, sortowanie kontrahentów nastąpi wg pola na którym aktualnie znajduje się kursor, przy czym litery (i cyfry) wpisane w to pole działają jak filtr. ​ 
- 
- 
-**____ **  
- 
- 
-**____ **  
- 
- 
-**__ 
-\\  
-__** 
- 
- 
-**__ 
-KARTOTEKA KONTRAHENTÓW - TREŚĆ. 
-__** 
- 
- 
-Służy do edycji danych o kontrahencie i wpisywania nowych kontrahentów. 
- 
- 
-{{file:///​C:/​Users/​Marek/​AppData/​Local/​Temp/​msohtmlclip1/​01/​clip_image004.jpg?​nolink&​605x336}} 
- 
- 
-Do opisu kontrahenta zgodnie z aktualnym stanem wiedzy o nim, służą następujące pola tekstowe: 
- 
- 
-** 
-Skrót nazwy, Pełna nazwa, NIP, REGON, PESEL, R-, Kod pocztowy, Adres, Tel., Fax, Tlx, Bank, Konto. 
-** 
- 
- 
-Pozostałe pola: 
- 
- 
-** 
-Symbol: - 
-**  
-Zmiana symbolu przepisanego z OKNA WYBORU spowoduje zapis danych o kontrahencie pod wpisanym symbolem, jeżeli nie istniał on wcześniej w kartotece, lub zmianę danych o wcześniej wpisanym kontrahencie jeżeli taki symbol już istniał w kartotece. 
- 
- 
-** 
-Płatnik VAT: - 
-**  
-Flaga określająca czy dany kontrahent jest płatnikiem VAT. 
- 
- 
-** 
-Limit kredytu: - 
-**  
-Kwota określająca limit kredytu ( niezapłaconych faktur) dla danego kontrahenta. Przekroczenie tego limitu powoduje automatyczną blokadę sprzedaży. 
- 
- 
-** 
-Maksymalne spóźnienie:​ - 
-**  
-Pole określa maksymalne dopuszczalne spóźnienie zapłaty. Przekroczenie tego limitu powoduje automatyczną blokadę sprzedaży. 
- 
- 
-** 
-Blokada sprzedaży: - 
-**  
-Flaga pozwalająca ręcznie zablokować sprzedaż danemu kontrahentowi. 
- 
- 
-** 
-Nr koncesji: - 
-**  
-Numer koncesji. To pole jest obligatoryjne,​ czyli musi być wypełnione. 
- 
- 
-** 
-Nr koncesji na psychotropy:​ - 
-**  
-Numer koncesji na psychotropy. 
- 
- 
-** 
-Format apteczny: - 
-**  
-W tym polu jest dostępna lista stała z której możemy wybrać format faktury elektronicznej dla danego kontrahenta. Wyboru możemy dokonać za pomocą funkcji LISTA. Wskazanie konkretnego formatu skutkuje wygenerowaniem odpowiedniego zbioru podczas wydruku faktury. 
- 
- 
-** 
-Województwo:​ - 
-**  
-Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór symbolu przy użyciu funkcji LISTA. 
- 
- 
-** 
-Miasto: - 
-**  
-Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór symbolu przy użyciu funkcji LISTA - Jeżeli wcześniej podano województwo wyświetlone zostaną jedynie te miasta, które w swoich danych będą zawierać jego nazwę. Wpisanie miasta, którego nie ma w słowniku miast spowoduje konieczność jego potwierdzenia na liście miast zaczynających się na taką literę. 
- 
- 
-****  
- 
- 
-** 
-Grupa: - 
-**  
-Pozwala na przypisanie kontrahenta do określonej grupy. Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór symbolu przy użyciu funkcji LISTA. Grupa kontrahentów jest polem obligatoryjnym. 
- 
- 
-** 
-Sposób zapłaty: - 
-**  
-Przypisanie kontrahentowi określonej formy zapłaty spowoduje domyślne ustawienie jej w wystawianych dokumentach handlowych z możliwością edycji jej przez użytkownika posiadającego odpowiednie uprawnienia. Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór symbolu przy użyciu funkcji LISTA.  ​ 
- 
- 
-** 
-Akwizytor: - 
-**  
-Domyślny dla danego kontrahenta akwizytor. Dostępna jest funkcja LISTA oraz kartoteka akwizytorów. 
- 
- 
-** 
-Trasa: - 
-**  
-Trasa, na której leży dany kontrahent. Dostępny jest słownik TRAS. Wyboru możemy dokonać za pomocą funkcji LISTA. Informacja zawarta w tym polu jest wykorzystywana w systemie transport. 
- 
- 
-Ponadto w dolnej części ekranu znajdują się przyciski programowe pozwalające na uruchomienie dodatkowych procedur: 
- 
- 
-** 
-[Umowy] 
-**  
-- Umożliwia rejestrację umów rabatowych z kontrahentami. Dotyczy to zarówno umów sprzedaży jak i zakupu. Umowa zawiera informację o okresie, w jakim obowiązuje oraz następujących rabatach: 
- 
- 
-Rabat stały 
- 
- 
-Rabat uzależniony od formy płatności 
- 
- 
-Rabaty uzależnione od obrotu. Rabatu uzależnione od obrotu rejestrujemy w poszczególnych liniach umowy rabatowej podając okres w jaki obrót powinien być dokonany oraz w jakiej kwocie. Dla określenia okresu możemy używać konkretnych dat lub dni, tygodni, miesięcy liczony ​ wstecz od daty bieżącej, przy czym tydzień jest zawsze określany jako okres od poniedziałku do niedzieli. 
- 
- 
-****  
- 
- 
-** 
-[Płatnicy] – 
-**  
-Uruchomienie tej procedury umożliwia zarejestrowanie listy płatników danego kontrahenta. W poszczególnych liniach jest dostępna kartoteka kontrahentów za pomocą funkcji LISTA i WYSUKIWANIE. 
- 
- 
-****  
- 
- 
-** 
-[Przedstawiciele] 
-**  
-- Umożliwia wpisanie danych przedstawiciela danego kontrahenta,​ upoważnionego do odbioru wystawianych mu faktur lub wpisanie numeru stałego numeru upoważnienia do wystawiania faktur bez podpisu. Dane te będą drukowane na dokumentach handlowych wystawianych danemu kontrahentowi. 
- 
- 
-** 
-[Zezwolenia] – 
-**  
-W tym miejscu możemy zarejestrować zezwolenia czasowe na sprzedaż leków objętych ograniczeniem. Psychotrop / narkotyk. System kontroluje wprowadzone daty ważności zezwolenia oraz ewentualne limity ilościowe. 
- 
- 
-** 
-[Notatki] 
-**  
-- Pole typu tekstowego. 
- 
- 
-Podczas edycji danych o kontrahentach możemy skorzystać z funkcji KOPIUJ (Ctrl-V). Działanie tej funkcji polega na pobraniu danych o wskazanym (za pomocą OKNA WYBORU) kontrahencie i przekopiowaniu ich do aktualnie edytowanego rekordu. Kopiowaniu nie podlega pole "​Symbol"​. ​ 
- 
- 
-Klawisz [F2] uruchamia interaktywną pomoc, w której oprócz opisu standardowych funkcji i klawiszy sterujących,​ dostępnych w danym miejscu programu znajdziemy możliwość uruchomienia funkcji dodatkowej: 
- 
- 
-W dolnej części ramki znajduje się notatka określająca kto i kiedy edytował daną kartotekę jako ostatni. ​ 
- 
- 
-Funkcje dostępne bezpośrednio za pomocą klawiszy funkcyjnych są wyświetlane w dolnej części ekranu. ​ 
- 
- 
-****  
- 
- 
-** 
-UWAGA!: 
-**  
-Skasowanie jakiejkolwiek kartoteki może się odbywać tylko do momentu ujęcia jej w którymkolwiek dokumencie. Wszystkie zmiany wprowadzone w kartotece kontrahentów zostaną naniesione na wszystkie dokumenty gdzie dany kontrahent występuje, także te już utworzone 
  
wybor_kontrahenta.1387622085.txt.gz · ostatnio zmienione: 2013/12/21 11:34 przez kostek