Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


inwentaryzacja

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

inwentaryzacja [2013/11/18 14:09]
kostek
inwentaryzacja [2013/12/21 13:08] (aktualna)
kostek
Linia 1: Linia 1:
 {{tag>​Inwentaryzacja Magazynowe Towary_i_usługi Księgowe}} {{tag>​Inwentaryzacja Magazynowe Towary_i_usługi Księgowe}}
  
-====== Inwentaryzacja ======+====== Inwentaryzacja ​magazynowa======
  
-System Firmatic daje możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji. ​Funkcje ​związane z inwentaryzacją znajdują się w dwóch punktach menu:+System Firmatic daje możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji ​magazynowejDokumenty ​związane z inwentaryzacją znajdują się w dwóch punktach menu:
   * Dokumenty->​Magazynowe->​Inwentaryzacje   * Dokumenty->​Magazynowe->​Inwentaryzacje
   * Dokumenty->​Magazynowe->​Protokóły różnic   * Dokumenty->​Magazynowe->​Protokóły różnic
Linia 9: Linia 9:
 ===== Inwentaryzacje ===== ===== Inwentaryzacje =====
  
-Funkcja ​"​Inwentaryzacje"​ służdo:+Dokumenty ​"​Inwentaryzacje"​ służą do:
   - przygotowania arkuszy spisowych;   - przygotowania arkuszy spisowych;
   - wydruku arkuszy spisowych;   - wydruku arkuszy spisowych;
Linia 18: Linia 18:
 ==== Wykorzystanie zewnętrznych arkuszy spisowych ==== ==== Wykorzystanie zewnętrznych arkuszy spisowych ====
  
-Można przeprowadzić inwentaryzację przy użyciu arkuszy spisowych przygotowanych poza programem Firmatic. Jeśli arkusze są gotowe, a ilości uzupełnione,​ należy wprowadzić dane dotyczące towarów i ich ilości ręcznie do dokumentu "​Inwentaryzacja"​. W tym celu należy utworzyć nowy dokument, przejść do jego treści (klawisz **PgDn**)i uzupełniać poszczególne linie dokumentu wpisując nazwę/​symbol towaru i spisaną ilość. ​Uzupełnianie ​poszczególnych linii odbywa się tak, jak w innych miejscach programu.+Można przeprowadzić inwentaryzację przy użyciu arkuszy spisowych przygotowanych poza programem Firmatic. Jeśli arkusze są gotowe, a ilości uzupełnione,​ należy wprowadzić dane dotyczące towarów i ich ilości ręcznie do dokumentu "​Inwentaryzacja"​. W tym celu należy utworzyć nowy dokument, przejść do jego treści (klawisz **PgDn**)i uzupełniać poszczególne linie dokumentu wpisując nazwę/​symbol towaru i spisaną ilość. ​Wpisywanie ​poszczególnych linii odbywa się tak, jak w innych miejscach programu.
  
 ==== Generowanie arkuszy spisowych do wydruku ==== ==== Generowanie arkuszy spisowych do wydruku ====
  
-Można wygenerować arkusz spisowy obejmujący wszystkie towary w danym magazynie lub określoną grupę towarów. W tym celu należy stworzyć nowy dokument inwentaryzacji (**Dokumenty->​Magazynowe->​Inwentaryzacje**) i w nagłówku dokumentu nacisnąć przycisk "​**Generacja**"​. Pojawi się pytanie, czy wygenerować inwentaryzację specjalną. Odpowiedź twierdząca spowoduje wygenerowanie inwentaryzacji na podstawie faktur zakupu – funkcja ta służy do przejścia z cen ewidencyjnych na ceny zakupu.+Można wygenerować arkusz spisowy obejmujący wszystkie towary w danym magazynie lub określoną grupę towarów. W tym celu należy stworzyć nowy dokument inwentaryzacji (**Dokumenty->​Magazynowe->​Inwentaryzacje**) i w nagłówku dokumentu nacisnąć przycisk "​**Generacja**"​. Pojawi się pytanie, czy wygenerować inwentaryzację specjalną. Odpowiedź twierdząca spowoduje wygenerowanie inwentaryzacji, w których cena zakupu jest ustalona ​na podstawie faktur zakupu – funkcja ta służy do przejścia z cen ewidencyjnych na ceny zakupu.
 Jeśli chcemy przeprowadzić inwentaryzację w cenach ewidencyjnych,​ naciskamy "​nie"​ - otworzy się okno filtra, w którym określamy, według jakich kryteriów chcemy wygenerować listę towarów do arkusza spisowego. Po uzupełnieniu kryteriów, według których chcemy wybrać towary, naciskamy klawisz **F1**. Po wygenerowaniu arkusza, należy powrócić do jego nagłówka a następnie przejść do treści (klawisz **PgDn**). Otrzymamy listę wybranych towarów, którą można wydrukować za pomocą klawisza **F6** w celu ręcznego wpisania ilości na arkuszu w formie papierowej. Jeśli chcemy przeprowadzić inwentaryzację w cenach ewidencyjnych,​ naciskamy "​nie"​ - otworzy się okno filtra, w którym określamy, według jakich kryteriów chcemy wygenerować listę towarów do arkusza spisowego. Po uzupełnieniu kryteriów, według których chcemy wybrać towary, naciskamy klawisz **F1**. Po wygenerowaniu arkusza, należy powrócić do jego nagłówka a następnie przejść do treści (klawisz **PgDn**). Otrzymamy listę wybranych towarów, którą można wydrukować za pomocą klawisza **F6** w celu ręcznego wpisania ilości na arkuszu w formie papierowej.
  
Linia 32: Linia 32:
 ==== Inwentaryzacja z wykorzystaniem czytnika kodów kreskowych ==== ==== Inwentaryzacja z wykorzystaniem czytnika kodów kreskowych ====
  
-W trakcie inwentaryzacji można wprowadzać do dokumentów inwentaryzacyjnych dane o spisywanych towarach za pomocą czytnika kodów kreskowych. W tym celu należy utworzyć nowy pusty dokument inwentaryzacji,​ przejść do jego treści, ustawić kursor w polu **"Kod kreskowy"​** i sczytać kod czytnikiem. Spowoduje to dodanie ​towaru do listy. Następnie należy ustawić kursor w polu **"​Ilość spis."​** i wpisać zliczoną ilość towaru. Po wprowadzeniu wszystkich żądanych towarów należy wyjść z dokumentu - spowoduje to jego zapisanie.+W trakcie inwentaryzacji można wprowadzać do dokumentów inwentaryzacyjnych dane o spisywanych towarach za pomocą czytnika kodów kreskowych. W tym celu należy utworzyć nowy pusty dokument inwentaryzacji,​ przejść do jego treści, ustawić kursor w polu **"Kod kreskowy"​** i sczytać kod czytnikiem. Spowoduje to wybranie ​towaru do linii. Następnie należy ustawić kursor w polu **"​Ilość spis."​** i wpisać zliczoną ilość towaru. Po wprowadzeniu wszystkich żądanych towarów należy wyjść z dokumentu - spowoduje to jego zapisanie.
  
 ==== Przeprowadzenie inwentaryzacji z wykorzystaniem urządzenia DENSO ==== ==== Przeprowadzenie inwentaryzacji z wykorzystaniem urządzenia DENSO ====
Linia 96: Linia 96:
  
 Ostatnim etapem kończącym proces inwentaryzacji jest zaksięgowanie protokołu różnic inwentaryzacyjnych. Można tego dokonać zakładając stosowny dokument księgowy i poprzez funkcję pomocy (klawisz **F2** lub przycisk **"​Funkcje dodatkowe"​**) uruchomić generację dokumentu na podstawie dokumentów magazynowych,​ wskazując symbol protokołu różnic oraz odpowiedni zakres dat. Ostatnim etapem kończącym proces inwentaryzacji jest zaksięgowanie protokołu różnic inwentaryzacyjnych. Można tego dokonać zakładając stosowny dokument księgowy i poprzez funkcję pomocy (klawisz **F2** lub przycisk **"​Funkcje dodatkowe"​**) uruchomić generację dokumentu na podstawie dokumentów magazynowych,​ wskazując symbol protokołu różnic oraz odpowiedni zakres dat.
 +
 +-------------
 +[[ogolne_zasady_poslugiwania_sie_programem_firmatic_-_interface_graficzny|Ogólne zasady posługiwania się programem FIRMATIC - wersja graficzna]]
inwentaryzacja.1384780152.txt.gz · ostatnio zmienione: 2013/11/18 14:09 przez kostek