Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


ogolne_zasady_poslugiwania_sie_programem_firmatic

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

ogolne_zasady_poslugiwania_sie_programem_firmatic [2012/10/25 21:45]
marek utworzono
ogolne_zasady_poslugiwania_sie_programem_firmatic [2013/06/07 14:53] (aktualna)
marek
Linia 1: Linia 1:
-===== Ogólne zasady posługiwania się programem "​FIRMATIC"​=====+{{tag>​kontrahent kartoteka}} 
 +====== Ogólne zasady posługiwania się programem "​FIRMATIC"​ =====
 + 
  
  
Linia 5: Linia 8:
  
  
-Organizacja danych w programie jest następująca:​+====== ​Organizacja danych w programie ​====== 
 + jest następująca:​
  
  
Linia 20: Linia 24:
  
  
-__\\  
-__  
  
- +====== Wejście do programu ====== 
-**__Wejście do programu__ ****** ​+ 
  
  
Linia 39: Linia 41:
  
  
-{{file:///C:\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.jpg?​nolink&​605x411}}+{{:file:c:users_marek_appdata_local_temp_msohtmlclip1_01_clip_image002.jpg?​nolink&​605x411}}
  
  
Linia 45: Linia 47:
  
  
-__\\  
-__  
  
- +====== Obsługa Menu ====== 
-**__Obsługa Menu.__ ** + 
  
  
Linia 55: Linia 55:
  
  
-**__{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image004.jpg?​nolink&​605x411}}__** + 
- +
- +
-**__\\  +
-__ **  +
  
-**__Najczęściej stosowane klawisze i ich znaczenie w systemie FIRMATIC.__ **  
  
 +====== Najczęściej stosowane klawisze i ich znaczenie w systemie FIRMATIC ======
  
-****  
  
  
 W programie FIRMATIC zostało zdefiniowanych kilka funkcji (operacji) realizujących określone potrzeby użytkownika. Uruchomienie tych funkcji odbywa się w momencie naciśnięcia odpowiedniej kombinacji klawiszy. Dla różnych systemów operacyjnych klawisze te mogą być różne. W programie FIRMATIC zostało zdefiniowanych kilka funkcji (operacji) realizujących określone potrzeby użytkownika. Uruchomienie tych funkcji odbywa się w momencie naciśnięcia odpowiedniej kombinacji klawiszy. Dla różnych systemów operacyjnych klawisze te mogą być różne.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 102: Linia 93:
  
 **F10** - usuwa (kasuje): cały dokument jeżeli kursor w momencie naciśnięcia tego klawisza był w nagłówku dokumentu; linię dokumentu jeżeli kursor w momencie naciśnięcia tego klawisza był w treści dokumentu; element kartoteki; element słownika itp. **F10** - usuwa (kasuje): cały dokument jeżeli kursor w momencie naciśnięcia tego klawisza był w nagłówku dokumentu; linię dokumentu jeżeli kursor w momencie naciśnięcia tego klawisza był w treści dokumentu; element kartoteki; element słownika itp.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 122: Linia 110:
  
  
-**Ctrl - O **(naciśnięte jednocześnie) - KOLEJNY NUMER - Funkcja ta podpowiada numer kolejny lub jeden z numerów wcześniej usuniętych (dziur w numeracji).+**Ctrl - O ** (naciśnięte jednocześnie) - KOLEJNY NUMER - Funkcja ta podpowiada numer kolejny lub jeden z numerów wcześniej usuniętych (dziur w numeracji).
  
  
Linia 134: Linia 122:
  
  
-**Esc ** ** +**Esc ** ** ­ ** (naciśnięte sekwencyjnie;​ najpierw Esc potem ** ­ ** (strzałka do góry) - POBIERZ- wyświetla okno wyboru dokumentu który możemy połączyć (skopiować do …) z dokumentem, w którym używamy tej kombinacji.
-­ +
-** (naciśnięte sekwencyjnie;​ najpierw Esc potem ** +
-­ +
-** (strzałka do góry) - POBIERZ- wyświetla okno wyboru dokumentu który możemy połączyć (skopiować do …) z dokumentem, w którym używamy tej kombinacji.+
  
  
-**Esc ** ** +**Esc ** ** ¯ ** (naciśnięte sekwencyjnie;​ najpierw Esc potem ** ¯ ** (strzałka w dół) – w liniach dokumentów,​ w których możemy definiować wygląd browsera I formatki ta kombinacja przełącza edycję z browsera do formatki i z powrotem.
-¯ +
-** (naciśnięte sekwencyjnie;​ najpierw Esc potem ** +
-¯ +
-** (strzałka w dół) – w liniach dokumentów,​ w których możemy definiować wygląd browsera I formatki ta kombinacja przełącza edycję z browsera do formatki i z powrotem.+
  
  
-**Esc ** ** +**Esc ** ** ® ** (naciśnięte sekwencyjnie;​ najpierw Esc potem ** ® ** (strzałka w prawo) – ustawia kursor na ostatniej linii browsera lub linii dokumentu.
-® +
-** (naciśnięte sekwencyjnie;​ najpierw Esc potem ** +
-® +
-** (strzałka w prawo) – ustawia kursor na ostatniej linii browsera lub linii dokumentu.+
  
  
-**Esc ** ** +**Esc ** ** ¬ ** (naciśnięte sekwencyjnie;​ najpierw Esc potem ** ¬ ** (strzałka w lewo) – ustawia kursor na pierwszej linii browsera lub linii dokumentu.
-¬ +
-** (naciśnięte sekwencyjnie;​ najpierw Esc potem ** +
-¬ +
-** (strzałka w lewo) – ustawia kursor na pierwszej linii browsera lub linii dokumentu.+
  
  
Linia 171: Linia 143:
  
  
-__\\  
-__  
  
- +====== Wybór ​dokumentów ​====== 
-**__Wybór ​dokumentów.__ ** + 
  
  
Linia 181: Linia 151:
  
  
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image006.jpg?​nolink&​605x411}} 
  
  
Linia 193: Linia 162:
  
  
-**\\  
-**  
  
  
-**KOMÓRKA: -** w tym polu dostępna jest kartoteka komórek organizacyjnych. Komórkom organizacyjnym nadaje się atrybuty określające jej znaczenie i rolę w przedsiębiorstwie. W zależności od posiadanych atrybutów komórka jest wyświetlana tylko "tam gdzie trzeba",​ np. komórka traktowana jako magazyn pojawi +**KOMÓRKA: -** w tym polu dostępna jest kartoteka komórek organizacyjnych. Komórkom organizacyjnym nadaje się atrybuty określające jej znaczenie i rolę w przedsiębiorstwie. W zależności od posiadanych atrybutów komórka jest wyświetlana tylko "tam gdzie trzeba",​ np. komórka traktowana jako magazyn pojawi się tylko w oknie wyboru dokumentów magazynowych,​ komórka będąca kasą pojawi się tylko w dokumentach kasowych itd. W dokumentach handlowych pole komórka ​  ​pojawi ​  ​się ​  ​tylko ​  ​wtedy ​  ​gdy ​  ​zostanie ​  ​ustawiony odpowiedni parametr systemu (może on być ustawiony wyłącznie przez   ​producenta ​   oprogramowania). Numeracja ​  ​dokumentów ​  dla poszczególnych ​  ​komórek ​  ​organizacyjnych ​  ​musi ​  być prowadzona oddzielnie. W tym polu dostępna jest funkcja LISTA, lub może ono być edytowane z   ​kontrolą zgodności z dostępną ​  ​kartoteką (słownikiem). Zakres dokumentów,​ z których zostanie dokonany wybór jest oczywiście ograniczony tylko do tych, które zostały wystawione we wskazanej komórce organizacyjnej.
-się tylko w oknie wyboru dokumentów magazynowych,​ komórka będąca kasą pojawi się tylko w dokumentach kasowych itd. W dokumentach handlowych pole komórka ​  ​pojawi ​  ​się ​  ​tylko ​  ​wtedy ​  ​gdy ​  ​zostanie ​  ​ustawiony odpowiedni parametr systemu (może on być ustawiony wyłącznie przez   ​producenta ​   oprogramowania). Numeracja ​  ​dokumentów ​  dla poszczególnych ​  ​komórek ​  ​organizacyjnych ​  ​musi ​  być prowadzona oddzielnie. W tym polu dostępna jest funkcja LISTA, lub może ono być edytowane z   ​kontrolą zgodności z dostępną ​  ​kartoteką (słownikiem). Zakres dokumentów,​ z których zostanie dokonany wybór jest oczywiście ograniczony tylko do tych, które zostały wystawione we wskazanej komórce organizacyjnej.+
  
  
-**Symbol:** - to pole służy do wyboru symbolu dokumentu, który mamy zamiar edytować (stworzyć nowy lub poprawić treść stworzonego wcześniej). W tym polu dostępny jest słownik tych symboli dokumentów,​ którym w +**Symbol:** - to pole służy do wyboru symbolu dokumentu, który mamy zamiar edytować (stworzyć nowy lub poprawić treść stworzonego wcześniej). W tym polu dostępny jest słownik tych symboli dokumentów,​ którym w definicji ​ nadano ​    ​odpowiednie ​   atrybuty ​   -     patrz SPECJALNE/​SŁOWNIKI/​SYMBOLI. Edycji tego pola możemy dokonywać za pomocą funkcji LISTA lub wpisując wartości ręcznie jednak z kontrolą zgodności z dostępną kartoteką (słownikiem). Wskazanie określonego symbolu ogranicza zakres wyboru dokumentów do tych o wskazanym przez nas symbolu.
-definicji ​ nadano ​    ​odpowiednie ​   atrybuty ​   -     patrz SPECJALNE/​SŁOWNIKI/​SYMBOLI. Edycji tego pola możemy dokonywać za pomocą funkcji LISTA lub wpisując wartości ręcznie jednak z kontrolą zgodności z dostępną kartoteką (słownikiem). Wskazanie określonego symbolu ogranicza zakres wyboru dokumentów do tych o wskazanym przez nas symbolu.+
  
  
Linia 208: Linia 173:
  
  
-**1. ** Jeżeli +**1. ** Jeżeli w  definicji ​ symbolu ​  ​edytowanego ​  ​dokumentu flaga OBLIGATORYJNA KOLEJNOŚĆ NR ustawiona jest na NIE - wtedy w pole Numer możemy wpisać dowolny ​  ​numer,​ którego format ​  ​zostanie sprawdzony ze zdefiniowanym dla danego symbolu w polu FORMAT NUMERU.
-w  definicji ​ symbolu ​  ​edytowanego ​  ​dokumentu flaga OBLIGATORYJNA KOLEJNOŚĆ NR ustawiona jest na NIE - wtedy w pole Numer możemy wpisać dowolny ​  ​numer,​ którego format ​  ​zostanie sprawdzony ze zdefiniowanym dla danego symbolu w polu FORMAT NUMERU.+
  
  
-**2. ** Jeżeli w definicji +**2. ** Jeżeli w definicji symbolu nakazaliśmy kontrolę ​  ​ciągłości numeracji to oprócz kontroli poprawności formatu numeru zostanie sprawdzona kolejność (ciągłość) numeracji w momencie zatwierdzenia dokumentu (aby uniknąć ​  ​konieczności zatwierdzania ​  ​wszystkich dokumentów można w definicji symbolu ustawić na TAK flagę DOMYŚLNE ZATWIERDZENIE). Uzyskanie kolejnego numeru jest możliwe przy użyciu funkcji KOLEJNY NUMER - (Ctrl-O). W procesie kontroli ciągłości numeracji uwzględnia ona również datę dokumentu, nie dopuszczając do powstania sytuacji w której kolejność następowania numerów nie odpowiada chronologii powstawania dokumentów.
-symbolu nakazaliśmy kontrolę ​  ​ciągłości numeracji to oprócz kontroli poprawności formatu numeru zostanie sprawdzona kolejność (ciągłość) numeracji w momencie zatwierdzenia dokumentu (aby uniknąć ​  ​konieczności zatwierdzania ​  ​wszystkich dokumentów można w definicji symbolu ustawić na TAK flagę DOMYŚLNE ZATWIERDZENIE). Uzyskanie kolejnego numeru jest możliwe przy użyciu funkcji KOLEJNY NUMER - (Ctrl-O). W procesie kontroli ciągłości numeracji uwzględnia ona również datę dokumentu, nie dopuszczając do powstania sytuacji w której kolejność następowania numerów nie odpowiada chronologii powstawania dokumentów.+
  
  
Linia 222: Linia 185:
  
  
-**Rok: -**Pole służy do wprowadzania roku dla danego dokumentu. System podpowiada zawsze rok z daty ostatnio edytowanego dokumentu. Jeżeli był to dokument bieżący to jego data powstaje na podstawie daty systemowej. Jeżeli w definicji aktualnego dokumentu zaznaczamy, że numeracja odbywa się w cyklach miesięcznych to w polu rok należy umieścić również numer miesiąca którego żądany dokument ma dotyczyć. Jeżeli w polach data od: ... do: ... wpisaliśmy chociaż jedną datę pole ROK jest ignorowane.+**Rok: -** Pole służy do wprowadzania roku dla danego dokumentu. System podpowiada zawsze rok z daty ostatnio edytowanego dokumentu. Jeżeli był to dokument bieżący to jego data powstaje na podstawie daty systemowej. Jeżeli w definicji aktualnego dokumentu zaznaczamy, że numeracja odbywa się w cyklach miesięcznych to w polu rok należy umieścić również numer miesiąca którego żądany dokument ma dotyczyć. Jeżeli w polach data od: … do: … wpisaliśmy chociaż jedną datę pole ROK jest ignorowane.
  
  
 **Lista kontrahentów:​ -** w tym polu możemy wskazać listę kontrahentów wśród których chcemy dokonywać wyboru kontrahenta w polu „kontrahent”. Listy kontrahentów przygotowujemy wcześniej (patrz: Sposób przygotowania i obsługi list). Uzyskanie żądanej listy jest możliwe przez wyświetlenie wszystkich dostępnych dla danego użytkownika list kontrahentów,​ ustawieniu podświetlonej belki na żądanej liście i naciśnięciu klawisza ENTER. Aby wyświetlić dostępne listy należy nacisnąć kombinację klawiszy CTRL F. Jeżeli w polu lista wprowadzimy jakieś znaki (litery) i naciśniemy CTRL F wtedy otrzymamy listę ograniczoną tylko do tych elementów, których nazwa zaczyna się od wcześniej wprowadzonych znaków. Zakres dostępnych dokumentów zostanie ograniczony tylko do tych, które zostały wystawione dla kontrahenta należącego do wskazanej przez nas listy. **Lista kontrahentów:​ -** w tym polu możemy wskazać listę kontrahentów wśród których chcemy dokonywać wyboru kontrahenta w polu „kontrahent”. Listy kontrahentów przygotowujemy wcześniej (patrz: Sposób przygotowania i obsługi list). Uzyskanie żądanej listy jest możliwe przez wyświetlenie wszystkich dostępnych dla danego użytkownika list kontrahentów,​ ustawieniu podświetlonej belki na żądanej liście i naciśnięciu klawisza ENTER. Aby wyświetlić dostępne listy należy nacisnąć kombinację klawiszy CTRL F. Jeżeli w polu lista wprowadzimy jakieś znaki (litery) i naciśniemy CTRL F wtedy otrzymamy listę ograniczoną tylko do tych elementów, których nazwa zaczyna się od wcześniej wprowadzonych znaków. Zakres dostępnych dokumentów zostanie ograniczony tylko do tych, które zostały wystawione dla kontrahenta należącego do wskazanej przez nas listy.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 234: Linia 194:
  
  
-Po dokonaniu wyboru dokumentu używając klawisza F1 przechodzimy do edycji nagłówka wybranego dokumentu. Takie samo działanie ma klawisz Enter użyty w ostatnim +Po dokonaniu wyboru dokumentu używając klawisza F1 przechodzimy do edycji nagłówka wybranego dokumentu. Takie samo działanie ma klawisz Enter użyty w ostatnim polu okna   czyli w   polu KONTRAHENT. ​  ​Klawisz F1   ​powoduje zatwierdzenie okna w momencie naciśnięcia,​ np. wypełnienie pola   ​symbol,​ kontrahent i rok, a pozostawienie pustym pola numer oraz naciśnięcie klawisza F1 spowoduje wyświetlenie listy wszystkich dokumentów o danym symbolu i roku dla danego kontrahenta. Podczas obsługi okna wyboru można skorzystać ​  z funkcji PARAMETRY WYSZUKWANIA (Esc F), umożliwia ona wyszukiwanie dokumentów według bardzo skomplikowanych warunków.
-polu okna   czyli w   polu KONTRAHENT. ​  ​Klawisz F1   ​powoduje zatwierdzenie okna w momencie naciśnięcia,​ np. wypełnienie pola   ​symbol,​ kontrahent i rok, a pozostawienie pustym pola numer oraz naciśnięcie klawisza F1 spowoduje wyświetlenie listy wszystkich dokumentów o danym symbolu i roku dla danego kontrahenta. Podczas obsługi okna wyboru można skorzystać ​  z funkcji PARAMETRY WYSZUKWANIA (Esc F), umożliwia ona wyszukiwanie dokumentów według bardzo skomplikowanych warunków.+
  
  
Linia 242: Linia 201:
  
 Wartości wszystkich pól w okienku wyszukiwania z wyjątkiem pola „numer” są ustawiane na podstawie ustawień poprzednich dla danego użytkownika. Wartości wszystkich pól w okienku wyszukiwania z wyjątkiem pola „numer” są ustawiane na podstawie ustawień poprzednich dla danego użytkownika.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 250: Linia 206:
  
  
-__{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image008.jpg?​nolink&​605x411}}__ ​ 
- 
- 
-____  
  
  
Linia 262: Linia 214:
  
  
-****  +**Prw - ** Flaga TAK ustawiona w tym polu określa które z pól dostępnych w małym okienku jest pierwsze, tzn. gdzie po wejściu do niego ustawia się kursor. Tylko jedno pole może być pierwsze.
- +
- +
-**Prw - ** Flaga TAK ustawiona w tym polu określa które z pól dostępnych w małym okienku jest pierwsze, tzn. gdzie po wejściu do niego ustawia się kursor. Tylko jedno pole może być pierwsze.****  +
- +
- +
-**** +
  
  
 **Spc - ** Flaga TAK ustawiona w tym polu określa które z pól dostępnych w małym okienku jest określone jako **specjalne**. Polem określonym jako specjalne można sterować używając do tego celu dwóch flag: **Spc - ** Flaga TAK ustawiona w tym polu określa które z pól dostępnych w małym okienku jest określone jako **specjalne**. Polem określonym jako specjalne można sterować używając do tego celu dwóch flag:
- 
- 
-****  
  
  
 **Enter na specjalnym polu = Start: Nie –**flaga TAK oznacza, że klawisz Enter naciśnięty w polu oznaczonym jako specjalne działa jak klawisz F1. **Enter na specjalnym polu = Start: Nie –**flaga TAK oznacza, że klawisz Enter naciśnięty w polu oznaczonym jako specjalne działa jak klawisz F1.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 286: Linia 226:
  
  
-**Cz –**Flaga TAK w tym polu oznacza, że po ponownym wejściu do małego okienka poprzednio wprowadzona wartość tego pola zostanie skasowana (wyczyszczona).**** Podobnie NIE oznacza, że po ponownym użyciu małego okienka wartość danego pola zostanie zachowana.+**Cz –**Flaga TAK w tym polu oznacza, że po ponownym wejściu do małego okienka poprzednio wprowadzona wartość tego pola zostanie skasowana (wyczyszczona). Podobnie NIE oznacza, że po ponownym użyciu małego okienka wartość danego pola zostanie zachowana.
  
  
Linia 296: Linia 236:
  
  
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image010.jpg?​nolink&​605x411}} 
  
  
Linia 327: Linia 266:
  
 **REGON: -** Służy do wyszukiwania pozycji w kartotece wg regonu kontrahenta Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór przy użyciu funkcji LISTA. **REGON: -** Służy do wyszukiwania pozycji w kartotece wg regonu kontrahenta Edycja z kontrolą zgodności z dostępnym słownikiem. Wybór przy użyciu funkcji LISTA.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 343: Linia 279:
 Dane słownikowe wyszukujemy w sposób analogiczny jak dane kartotekowe. Dane słownikowe wyszukujemy w sposób analogiczny jak dane kartotekowe.
  
 +====== Sposób przygotowania i obsługi list ======
  
-**__\\ ​ 
-__ **  
  
- 
-**__Sposób przygotowania i obsługi list.__ **  
- 
- 
-**____ **  
  
  
Linia 362: Linia 292:
 Okienko wyboru: Okienko wyboru:
  
- 
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image012.jpg?​nolink&​605x411}} 
- 
- 
-****  
  
  
Linia 372: Linia 297:
  
  
-**Symbol: -**w tym polu nadajemy tworzonej liście identyfikator (nazwę). Może on być dowolny, jednak system czuwa nad tym, aby nie powtórzyły się dwa jednakowe w całym systemie.+**Symbol: -** w tym polu nadajemy tworzonej liście identyfikator (nazwę). Może on być dowolny, jednak system czuwa nad tym, aby nie powtórzyły się dwa jednakowe w całym systemie.
  
  
Linia 378: Linia 303:
  
  
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image014.jpg?​nolink&​605x411}} 
  
  
 **Symbol: -** symbol listy przepisuje się z okienka wyboru jednak można go tu jeszcze zmienić. **Symbol: -** symbol listy przepisuje się z okienka wyboru jednak można go tu jeszcze zmienić.
- 
- 
-****  
  
  
 **Kartoteka:​ -** w tym polu znajduje się lista dostępnych w systemie kartotek. W tym rozumieniu również kartotek (zbiorów) dokumentów (np. nagłówków i linii faktur, raportów kasowych itp.). Wybranie konkretnej kartoteki spowoduje, że lista będzie tworzona z elementów należących do niej. **Kartoteka:​ -** w tym polu znajduje się lista dostępnych w systemie kartotek. W tym rozumieniu również kartotek (zbiorów) dokumentów (np. nagłówków i linii faktur, raportów kasowych itp.). Wybranie konkretnej kartoteki spowoduje, że lista będzie tworzona z elementów należących do niej.
- 
- 
-****  
  
  
 **Opis: -** pole typu tekstowego, służy do zamieszczenia dowolnego opisu listy. **Opis: -** pole typu tekstowego, służy do zamieszczenia dowolnego opisu listy.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 405: Linia 320:
  
  
-****  +Ponadto na ekranie znajdują się przyciski programowe pozwalające na uruchomienie odpowiednich procedur. Ustawiając kursor na danym przycisku (w polu określonym nawiasami kwadratowymi) naciskamy klawisz Spacja lub F1.
- +
- +
-Ponadto na ekranie znajdują się przyciski programowe pozwalające na uruchomienie odpowiednich procedur. Ustawiając kursor na danym przycisku (w polu określonym nawiasami kwadratowymi) naciskamy klawisz Spacja lub F1. +
  
  
 **[Dodaj element] - ** uruchomienie tej procedury powoduje dodanie do listy tych elementów wskazanej wcześniej kartoteki, które spełniają związany z listą warunek (jeżeli został wprowadzony). **[Dodaj element] - ** uruchomienie tej procedury powoduje dodanie do listy tych elementów wskazanej wcześniej kartoteki, które spełniają związany z listą warunek (jeżeli został wprowadzony).
- 
- 
-****  
  
  
 **[Usuń element] - ** ta procedura usuwa z listy elementy, które nie spełniają warunku związanego z listą. **[Usuń element] - ** ta procedura usuwa z listy elementy, które nie spełniają warunku związanego z listą.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 429: Linia 335:
  
  
-**{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image016.jpg?​nolink&​605x411}}** ​ 
- 
- 
-****  
- 
- 
-****  
  
  
 **[Usuń warunek] - ** usuwa wcześniej zdefiniowany warunek dla bieżącej listy. **[Usuń warunek] - ** usuwa wcześniej zdefiniowany warunek dla bieżącej listy.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 454: Linia 350:
  
 W polu warunku – Grupa cenowa wpisujemy [brak]. Warunek zapisujemy F1 i uruchamiamy procedurę dodawania elementów do listy. Wszystkie towary nie przypisane do żadnej grupy cenowej znajdą się w naszej liście. W polu warunku – Grupa cenowa wpisujemy [brak]. Warunek zapisujemy F1 i uruchamiamy procedurę dodawania elementów do listy. Wszystkie towary nie przypisane do żadnej grupy cenowej znajdą się w naszej liście.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 466: Linia 359:
  
 **Lp.: -** pole niedostępne do edycji. System wypełnia je automatycznie. **Lp.: -** pole niedostępne do edycji. System wypełnia je automatycznie.
- 
- 
-****  
  
  
 **Symbol: -** symbol elementu należącego do listy. W tym polu działa funkcja WYSZUKIWANIE ( Esc-Q ) i LISTA ( Ctrl F ) **Symbol: -** symbol elementu należącego do listy. W tym polu działa funkcja WYSZUKIWANIE ( Esc-Q ) i LISTA ( Ctrl F )
- 
- 
-****  
  
  
Linia 486: Linia 373:
  
  
-**____ **  
  
- +====== Obsługa zestawień ​====== 
-__\\  + 
-__  +
- +
- +
-**__Obsługa zestawień.__ ** +
  
  
Linia 501: Linia 383:
 Np. zestawienie należności:​ Np. zestawienie należności:​
  
- 
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image018.jpg?​nolink&​605x411}} 
  
  
Linia 526: Linia 406:
  
  
-**Zatwierdzone:​ -** w polu należy podać jedną z wartości kluczowych: TAK - zestawienie obejmie tylko dokumenty zatwierdzone NIE - zestawienie obejmie tylko dokumenty niezatwierdzone ? - zestawienie obejmie wszystkie dokumenty ​+**Zatwierdzone:​ -** w polu należy podać jedną z wartości kluczowych: TAK - zestawienie obejmie tylko dokumenty zatwierdzone NIE - zestawienie obejmie tylko dokumenty niezatwierdzone ? - zestawienie obejmie wszystkie dokumenty
  
  
Linia 536: Linia 416:
  
 **Akwizytor:​ -** w tym polu możemy wpisać akwizytora za pomocą funkcji LISTA. Wypełnienie tego pola spowoduje, że zestawienie należności zostanie ograniczone tylko do faktur danego akwizytora. **Akwizytor:​ -** w tym polu możemy wpisać akwizytora za pomocą funkcji LISTA. Wypełnienie tego pola spowoduje, że zestawienie należności zostanie ograniczone tylko do faktur danego akwizytora.
- 
- 
-****  
  
  
 **Trasa: -** pole trasa działa analogicznie jak akwizytor, dotyczy oczywiście tras. **Trasa: -** pole trasa działa analogicznie jak akwizytor, dotyczy oczywiście tras.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 550: Linia 424:
  
  
-****  +**Waluty: -** w polu tym należy wprowadzić symbol waluty wpisując go wprost lub korzystając z funkcji LISTA.
- +
- +
-**Waluty: -** w polu tym należy wprowadzić symbol waluty wpisując go wprost lub korzystając z funkcji LISTA. ​+
  
  
Linia 562: Linia 433:
  
  
-**__\\  +====== Obsługa okna wydruku ​======
-__ **  +
- +
- +
-**__Obsługa okna wydruku.__ ** +
  
  
 Uruchomienie jakiegokolwiek zestawienia powoduje wyświetlenie okna wydruku, podobnie się dzieje jeżeli chcemy dokonać wydruku jakiegoś dokumentu lub browsera naciskając klawisz F6. Uruchomienie jakiegokolwiek zestawienia powoduje wyświetlenie okna wydruku, podobnie się dzieje jeżeli chcemy dokonać wydruku jakiegoś dokumentu lub browsera naciskając klawisz F6.
  
- 
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image020.jpg?​nolink&​605x411}} 
  
  
 Pola**:​** ​ Pola**:​** ​
- 
- 
-****  
  
  
 **Na ekranie: - ** Pole może przyjmować wartości: TAK lub NIE, w zależności czy chcemy oglądać lub edytować dany dokument lub zestawienie na ekranie czy nie. **Na ekranie: - ** Pole może przyjmować wartości: TAK lub NIE, w zależności czy chcemy oglądać lub edytować dany dokument lub zestawienie na ekranie czy nie.
- 
- 
-****  
  
  
 **Edytor: - ** jeżeli w poprzednim polu jest ustawienie na TAK to należy wpisać edytor zainstalowany w systemie operacyjnym z którego chcemy skorzystać. W parametrach systemu jest wpisany domyślny edytor dla całego systemu ale każdy użytkownik może mieć inny. **Edytor: - ** jeżeli w poprzednim polu jest ustawienie na TAK to należy wpisać edytor zainstalowany w systemie operacyjnym z którego chcemy skorzystać. W parametrach systemu jest wpisany domyślny edytor dla całego systemu ale każdy użytkownik może mieć inny.
- 
- 
-****  
  
  
 **Linii / stronę: - ** należy wprost podać ilość linii tekstu na jedną stronę wydruku. Uzależnione jest to od używanej drukarki i papieru. **Linii / stronę: - ** należy wprost podać ilość linii tekstu na jedną stronę wydruku. Uzależnione jest to od używanej drukarki i papieru.
- 
- 
-****  
  
  
 **Na drukarce: - ** Pole może przyjmować wartości: TAK lub NIE, w zależności czy chcemy drukować dany dokument lub zestawienie na papierze czy nie. **Na drukarce: - ** Pole może przyjmować wartości: TAK lub NIE, w zależności czy chcemy drukować dany dokument lub zestawienie na papierze czy nie.
- 
- 
-****  
  
  
 **Nazwa: - ** jeżeli w poprzednim polu jest ustawienie na TAK to należy wpisać wprost lub wybrać z listy (Ctrl-F) jedną z uprzednio zainstalowanych w systemie FIRMATIC drukarek z której chcemy skorzystać. Instalacja drukarek odbywa się w module ADM. **Nazwa: - ** jeżeli w poprzednim polu jest ustawienie na TAK to należy wpisać wprost lub wybrać z listy (Ctrl-F) jedną z uprzednio zainstalowanych w systemie FIRMATIC drukarek z której chcemy skorzystać. Instalacja drukarek odbywa się w module ADM.
- 
- 
-****  
  
  
 **Ilość kopii: -** należy wprost podać ilość kopii jaką chcemy otrzymać. **Ilość kopii: -** należy wprost podać ilość kopii jaką chcemy otrzymać.
- 
- 
-****  
  
  
 **Do pliku: - ** Pole może przyjmować wartości: TAK lub NIE, w zależności czy chcemy zachować dany dokument lub zestawienie w pliku czy nie. **Do pliku: - ** Pole może przyjmować wartości: TAK lub NIE, w zależności czy chcemy zachować dany dokument lub zestawienie w pliku czy nie.
- 
- 
-****  
  
  
 **Nazwa: - ** jeżeli w poprzednim polu jest ustawienie na TAK to należy wpisać nazwę pliku pod jaką dany zbiór ma być zachowany w systemie operacyjnym. Można podać całą ścieżkę dostępu. Jeżeli ścieżka dostępu nie zostanie podana, wówczas system użyje domyślnej zapisanej w parametrach konfiguracyjnych. **Nazwa: - ** jeżeli w poprzednim polu jest ustawienie na TAK to należy wpisać nazwę pliku pod jaką dany zbiór ma być zachowany w systemie operacyjnym. Można podać całą ścieżkę dostępu. Jeżeli ścieżka dostępu nie zostanie podana, wówczas system użyje domyślnej zapisanej w parametrach konfiguracyjnych.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 636: Linia 474:
  
  
-**____ **  
  
  
-__\\  +====== Mechanizm definiowania linii dokumentów i niektórych zestawień ======
-__ +
  
- 
-**__Mechanizm definiowania linii dokumentów i niektórych zestawień.__ **  
  
  
Linia 654: Linia 488:
 Sposób wyświetlania informacji na ekranie można zrealizować na dwa sposoby – w formie browsera (tabelki z kolumnami) oraz formatki (tabelki z polami opatrzonymi etykietkami). Użytkownik może zdecydować się na jedną z nich lub obie. Sposób wyświetlania informacji na ekranie można zrealizować na dwa sposoby – w formie browsera (tabelki z kolumnami) oraz formatki (tabelki z polami opatrzonymi etykietkami). Użytkownik może zdecydować się na jedną z nich lub obie.
  
- 
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image022.jpg?​nolink&​605x411}} 
  
  
-Po uruchomieniu linii dokumentu lub zestawienia w wersji podstawowej na ekranie pojawi się tabelka (browser), której kolumny są polami danego dokumentu. Pod browserem wyświetlane jest okienko (formatka), w której wyświetlane są te same pola. W wersji podstawowej tak w formatce jak i w browserze wyświetlane są wszystkie pola dostępne dla danego dokumentu lub zestawienia. Dokument można edytować zarówno kiedy kursor znajduje się w browserze jak i w formatce. Przełączanie pomiędzy browserem, a formatką odbywa się po naciśnięciu klawiszy **Esc**, a następnie**** ** +Po uruchomieniu linii dokumentu lub zestawienia w wersji podstawowej na ekranie pojawi się tabelka (browser), której kolumny są polami danego dokumentu. Pod browserem wyświetlane jest okienko (formatka), w której wyświetlane są te same pola. W wersji podstawowej tak w formatce jak i w browserze wyświetlane są wszystkie pola dostępne dla danego dokumentu lub zestawienia. Dokument można edytować zarówno kiedy kursor znajduje się w browserze jak i w formatce. Przełączanie pomiędzy browserem, a formatką odbywa się po naciśnięciu klawiszy **Esc**, a następnie ** ¯ **. Po naciśnięciu tej kombinacji klawiszy kursor przechodzi z browsera do formatki lub odwrotnie.
-¯ +
-**. Po naciśnięciu tej kombinacji klawiszy kursor przechodzi z browsera do formatki lub odwrotnie.+
  
  
Linia 669: Linia 499:
  
  
-**Up-arrow (** ** +**Up-arrow (** ** ­ ****) / Down-arrow (** ** ¯ ****) –** przesunięcie o wiersz w górę / w dół;
-­ +
-****) / Down-arrow (** ** +
-¯ +
-****) –** przesunięcie o wiersz w górę / w dół;+
  
  
Linia 685: Linia 511:
  
  
-**\\  +====== Definicja ​sposobu wyświetlania danych ​====== 
-**  + 
- +
- +
-**__Definicja ​sposobu wyświetlania danych.__ **  +
- +
- +
-**** +
  
  
Linia 704: Linia 524:
  
  
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image024.jpg?​nolink&​605x411}} 
  
  
Linia 720: Linia 539:
  
 **Początek:​ -** pole określa wiersz ekranu, od którego będzie zaczynało się wyświetlane okno (odpowiednio:​ pełny browser, skrócony browser, pełna formatka, skrócona formatka) **Początek:​ -** pole określa wiersz ekranu, od którego będzie zaczynało się wyświetlane okno (odpowiednio:​ pełny browser, skrócony browser, pełna formatka, skrócona formatka)
- 
- 
-****  
  
  
 **Wysokość:​ -** określa wysokość w wierszach wyświetlanego okna (odpowiednio:​ pełny browser, skrócony browser, pełna formatka, skrócona formatka) **Wysokość:​ -** określa wysokość w wierszach wyświetlanego okna (odpowiednio:​ pełny browser, skrócony browser, pełna formatka, skrócona formatka)
- 
- 
-****  
  
  
 **Edytowalny:​ - ** pole określa czy okno będzie podlegało edycji (dopuszczalne wartości: Tak, Nie). Jeżeli browser / formatka nie podlega edycji nie pojawia się w nim kursor. **Edytowalny:​ - ** pole określa czy okno będzie podlegało edycji (dopuszczalne wartości: Tak, Nie). Jeżeli browser / formatka nie podlega edycji nie pojawia się w nim kursor.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 753: Linia 563:
  
 **Kreska pionowa: Tak –**Czy ma być drukowana kreska pionowa rozdzielająca kolumny (brak kreski znacznie przyśpiesza wydruk). **Kreska pionowa: Tak –**Czy ma być drukowana kreska pionowa rozdzielająca kolumny (brak kreski znacznie przyśpiesza wydruk).
- 
- 
-****  
  
  
Linia 792: Linia 599:
  
 **Kopiowanie z innego użytkownika Ctrl+V –** kopiowanie definicji użytkownika,​ którego identyfikator wskażemy oknie wyboru użytkownika. **Kopiowanie z innego użytkownika Ctrl+V –** kopiowanie definicji użytkownika,​ którego identyfikator wskażemy oknie wyboru użytkownika.
- 
- 
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image026.jpg?​nolink&​605x411}} 
  
  
Linia 810: Linia 614:
  
 **Kopiowanie z domyślnego wzorca –**domyślny wzorzec jest ustawiany przez producenta systemu. **Kopiowanie z domyślnego wzorca –**domyślny wzorzec jest ustawiany przez producenta systemu.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 838: Linia 639:
 F4 wyjście bez zmian. F4 wyjście bez zmian.
  
- 
-**\\  
-**  
  
  
Linia 848: Linia 646:
 Do wyboru pól przechodzimy z pierwszego etapu również za pomocą kombinacji klawiszy: **ESC, Ctrl+P (najpierw ESC, potem razem Ctrl P)**. Po ich użyciu na ekranie pojawi się następujące okno: Do wyboru pól przechodzimy z pierwszego etapu również za pomocą kombinacji klawiszy: **ESC, Ctrl+P (najpierw ESC, potem razem Ctrl P)**. Po ich użyciu na ekranie pojawi się następujące okno:
  
- 
-{{file:///​C:​\Users\Marek\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image028.jpg?​nolink&​605x411}} 
  
  
Linia 900: Linia 696:
  
  
-**<** - oznacza cyfrę, przy czym jeśli jest to nie znaczące zero (dla części dziesiętnej) nie jest wyświetlane+**<**- oznacza cyfrę, przy czym jeśli jest to nie znaczące zero (dla części dziesiętnej) nie jest wyświetlane
  
  
Linia 933: Linia 729:
  
  
-****  +**O: - ** Czy pole jest obowiązkowe (nie może być puste)
- +
- +
-**O: - ** Czy pole jest obowiązkowe (nie może być puste)**** +
  
  
Linia 943: Linia 736:
  
 **Format w formatce: -** jest to format danych wyświetlanych w polu. Format pól formatki określa się tak samo jak w przypadku browsera. **Format w formatce: -** jest to format danych wyświetlanych w polu. Format pól formatki określa się tak samo jak w przypadku browsera.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 967: Linia 757:
  
 **Format w wydruku: -** jest to format danych drukowanych w odpowiednim miejscu na wydruku. Format pól formatki określa się tak samo jak w przypadku browsera i formatki. **Format w wydruku: -** jest to format danych drukowanych w odpowiednim miejscu na wydruku. Format pól formatki określa się tak samo jak w przypadku browsera i formatki.
- 
- 
-****  
  
  
Linia 996: Linia 783:
  
  
-****  
- 
- 
-**____ **  
- 
- 
-**____ **  
- 
- 
-**__Wyjście z programu.__ **  
- 
- 
-**____ **  
  
 +====== Wyjście z programu ======
  
-**____ **  
  
  
ogolne_zasady_poslugiwania_sie_programem_firmatic.1351194356.txt.gz · ostatnio zmienione: 2012/10/25 21:45 przez marek