Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


plan_amortyzacji_bilansowej

Plan amortyzacji bilansowej

Ten punkt systemu pozwala na wykonanie kilku czynności dotyczących konkretnego składnika majątku:

  1. Generacja amortyzacji.
  2. Częściowa likwidacja.
  3. Odpis aktualizujący.
  4. Przyłączenie/rozłączenie części składnika majątkowego.

ad.1 Generacja amortyzacji służy do wygenerowania linii amortyzacji bilansowej za okres od miesiąca bieżącego (obrachunkowego) do podanej daty. Linie amortyzacji bilansowej wygenerują się na podstawie danych zapisanych już w składniku majątkowym takich jak np. Zaktualizowana wartość początkowa, Procent rocznej amortyzacji itd.

ad.2 Częściowa likwidacja służy do dokonania częściowej likwidacji składnika majątkowego. Należy podać kwotę(A-jest to kwota brutto) o jaką wartość składnika majątkowego zostanie pomniejszona. Operacja wykonuje się następująco:

  • System wylicza jaka kwota umorzenia(B) przypada na podaną kwotę zmniejszenia(A).
  • Kwota umorzenia(B) jest wyliczana jako proporcja: wyliczamy jaką część kwota A stanowi w zaktualizowanej wartości brutto składnika majątku.
  • Następnie wyliczamy tę samą część z dotychczasowego umorzenia.
  • Zaktualizowana wartość brutto jest pomniejszana o kwotę A.
  • Zgodnie z przepisami wartość umorzenia jest korygowana o kwotę B.

Przykład:

  • Zaktualizowana wartość brutto: 150 000,00
  • Dotychczasowe umorzenie: 30 000,00
  • Częściowa likwidacja: 10 000,00 = A - kwota brutto
  • Wyliczamy = 10 000,00*100/150 000,00 = 6,67%
  • Wyliczamy = 30 000,00*6,67% = 2 001,00 = B
  • Po częściowej likwidacji wartości są następujące:
  • Zaktualizowana wartość brutto: 150 000,00-10 000,00 = 140 000,00
  • Umorzenie = 30 000,00-2 001,00 = 27 999,00

Ponieważ zmieniła się Zaktualizowana wartość początkowa to w kolejnych miesiącach zmieni się miesięczna rata umorzenia. Ze względu na różne interpretacje przepisów system pozwala na wybranie czy wartości lub rata umorzenia zmieniają się w miesiącu wykonywania operacji czy w miesiącu następnym.

ad.3 Odpis aktualizujący wartość składnika majątkowego powoduje zmniejszenie wartości netto składnika majątkowego. Kwota odpisu aktualizacyjnego jest jakby dodatkową ratą umorzenia księgowaną na koncie innym niż amortyzacja (np.Pozostałe koszty operacyjne).

ad.4 Przyłączenie/Rozłączenie części składnika majątkowego pozwala na korektę Zaktualizowanej wartości początkowej i Korektę umorzenia. W przypadku Połączenia są to korekty na +. W przypadku Rozłączenia są to korekty na -. Ta operacja wiąże się ze zmianą miesięcznej raty umorzenia. Ze względu na różne interpretacje nowa rata umorzenia może być zastosowana w miesiącu gdy następuje Przyłączenie/Rozłączenie lub w miesiącu następnym. Przy połączeniu dwóch składników majątkowych należy pamiętać o tym, że składnik, który jest przyłączany należy na jego starym identyfikatorze zlikwidować.

Przy realizacji każdego z punktów od 1 do 4 od razu podajemy datę do której generują się linie z wartościami umorzeń na poszczególne miesiące. Przy realizacji każdego z punktów od 1 do 4 mamy możliwość dodania dowolnego opisu operacji. Na przykład w przypadku połączenia dwóch składników majątku można zanotować jaki składnik został przyłączony.


Ogólne informacje na temat modułu Majątek trwały

Ogólne zasady posługiwania się programem FIRMATIC - wersja graficzna

plan_amortyzacji_bilansowej.txt · ostatnio zmienione: 2015/12/09 15:56 przez lucja